Naruto Heaven
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Brand New Naruto RPG.
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Admin
\"\"
Latest topics
» adaaaaaam
Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeFri Jan 18, 2013 8:36 am by Seikei Kurayami

» Inoko Uchiha WIP
Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeThu Jun 23, 2011 11:01 am by Ino Yamanaka

» Khelios Uchiha[NOT DONE]
Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeTue Jun 21, 2011 9:34 pm by Khelios Uchiha

» Sayuri Yuuna [WIP]
Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeTue Jun 21, 2011 6:09 am by Sayuri Yuuna

» //TheHollowBoy//WIP
Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeTue Jun 21, 2011 2:43 am by TheHollowBoy

» Sage Mode/Creatures
Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeSun Jun 19, 2011 4:13 pm by X'O

» Rules //Subject to Change.
Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 3:06 pm by TheHollowBoy

» Sharingan Rules
Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 3:00 pm by TheHollowBoy

» Manatama clan kekkai genkai
Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeSun Mar 06, 2011 10:29 pm by Neromanatama


 

 Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Hiei Nakamura
Jounin
Jounin
Hiei Nakamura


Posts : 14
Join date : 2010-07-13
Age : 30
Location : Corning Newyork

Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Empty
PostSubject: Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu    Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeWed Jul 14, 2010 1:35 am

Name: Dark Chakra Dragon
Rank: S
Type: Ninjutsu
Element: Darkness + Fire
Description: The most powerful and costly jutsu of the Nakamura clan. Those who have used it know that it brings about more risks than completely depleting your chakra supply. Some have lost limbs to bait the great Darkness dragon to aid them.

User creates a gigantic dragon composed of Fire and Dark chakra and moves where the user commands it. Having similar properties as Amaturasu it burn its target until the user wills it to stop, the target is destroyed completely or the users chakra supply runs out.


Last edited by Hiei Nakamura on Wed Jul 14, 2010 1:49 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
TheHollowBoy
Chuunin
Chuunin
TheHollowBoy


Posts : 135
Join date : 2010-07-13
Age : 30
Location : Alone.

Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Empty
PostSubject: Re: Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu    Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeWed Jul 14, 2010 1:44 am

Explain what the Dark Chakra Dragon Does, Is it a summoning? If so use the summoning template please! Very Happy
Back to top Go down
http://narutor.heavenforum.com
TheHollowBoy
Chuunin
Chuunin
TheHollowBoy


Posts : 135
Join date : 2010-07-13
Age : 30
Location : Alone.

Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Empty
PostSubject: Re: Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu    Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeWed Jul 14, 2010 1:52 am

So the user can lose a limb using this jutsu?
Back to top Go down
http://narutor.heavenforum.com
Hiei Nakamura
Jounin
Jounin
Hiei Nakamura


Posts : 14
Join date : 2010-07-13
Age : 30
Location : Corning Newyork

Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Empty
PostSubject: Re: Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu    Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeWed Jul 14, 2010 1:54 am

well depending on how well it is mastered. if you totally suck at it you will probably be comsumed in your own flames and die others can do it without physical harm but it uses an immense amout of chakra to use and control depending on the duration and size
Back to top Go down
TheHollowBoy
Chuunin
Chuunin
TheHollowBoy


Posts : 135
Join date : 2010-07-13
Age : 30
Location : Alone.

Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Empty
PostSubject: Re: Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu    Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitimeWed Jul 14, 2010 1:56 am

Approved
Back to top Go down
http://narutor.heavenforum.com
Sponsored content





Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Empty
PostSubject: Re: Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu    Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu  Icon_minitime

Back to top Go down
 
Hiei Nakamaru ~ Dark chakra dragon- Kurai rirīsu~ Chakra Doragonrirīsu
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Dark chakra engulfing abyss ~ Kurai chakra (i dont know what engulfing or abyss is in japanese)
» Kurai Rirīsu: Kuro Sōsa (dark release: black manipulation)
» Chakra enhanced strenght
» Ryuujinsuto (dragon king strike) Ryuu/Zero's signature jutsu
» Fire release: Hell gate release ~ Fire release: Jigoku Gēto Rirīsu (complete)

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Naruto Heaven :: Archives :: Jutsu Archive-
Jump to: